کد خبر : 2047
تاریخ انتشار : جمعه 28 تیر 1392 - 8:59

همتای نخل دوسر معروف جناح پیدا شد! + عکس / نکاتی پیرامون عاقبت نخل دوسر جناح

همتای نخل دوسر معروف جناح پیدا شد! + عکس / نکاتی پیرامون عاقبت نخل دوسر جناح

اخیرا در یکی از انجمن های شبکه ی اجتماعی فیس بوک تصویری از نخل دوسری در روستای چاهورز شهرستان همسایه مان، لامرد منتشر شده است. همتای نخل دوسر جناح که علی رغم شباهت زیاد آن به نخل دو سر جناح اما تفاوت هایی نیز در عکس و عمل نسبت به آن مشاهده میشود. اول اینکه

اخیرا در یکی از انجمن های شبکه ی اجتماعی فیس بوک تصویری از نخل دوسری در روستای چاهورز شهرستان همسایه مان، لامرد منتشر شده است. همتای نخل دوسر جناح که علی رغم شباهت زیاد آن به نخل دو سر جناح اما تفاوت هایی نیز در عکس و عمل نسبت به آن مشاهده میشود.

اول اینکه نخل دوسر جناح علی رغم بی مراقبتی هایی که نسبت بدان صورت گرفته بود سالها زنده ماند اما دیگر تاب نیاورده و نابود شد.

دوم اینکه استاد احمد مدان که -فکر میکنم- تنها عکس موجود از نخل دوسر جناح را گرفته بود را میتوان تنها حافظ آن نادره ی زیبای طبیعت منطقه مان دانست که امروز دیگر وجود ندارد. منطقه ایی که به نماد خود یعنی نخل می بالد. درختی که شباهتهایی به آدمی دارد!

سوم اینکه همین استاد پذیرا که سهم خود را در حفظ اثری از این درخت نادر به سزا انجام داده بود، بر طبق قول نقل شده از ایشان، در اواخر امر به شهرداری جناح پیشنهاد اجرای طرح این نخل در یکی از میادین یا نقاط شهر را ارائه داده بود (خصوصا طرح روبروی بخشداری یا میدان قدس) اما به هر دلیلی پذیرفته نشد. اجرای این پیشنهاد استاد میتوانست هم نماد منطقه ی ما را بخوبی برای مردم و مسافران تداعی کند و هم این نادره ی زیبای طبیعت را در خاطرات زنده نگه دارد.

چهارم آنکه در عکس زیر که مربوط به روستای چاهورز لامرد میباشد، برخلاف دوران زنده بودن یا پس از نابودی نخل دوسر جناح، مراقبت های بسیار جالبی نیز از درخت صورت گرفته است. دیواره ی دور درخت یا بستن تنه های دو قلو به همدیگر برای جلوگیری از وارد آمدن خسارت به دو سر نخل و …

برچسب ها :

ناموجود