رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شعری در وصف جناح
سلام.
من یه چندتا بیت شعر به صورت خیلی خودجوش در مورد جناح سراییدم!!!تعداد ابیاتش خیلی کمه و احتمالا کیفیتی نداره و پر است از مشکل!!!
گفتم این چندتا بیت رو اینجا بزارم و هر کی هم دوست داشت ابیاتی بهش اضافه کنه و این بیت ها رو اصلاح کنه.اگه همه حس شعر گفتنشون گل کنه و افتخار بدن یه چندتا بیت شعر بگن ممکنه بشه با جمع بندی این ابیات یه شعر خوب سرایید!!!شعری در وصف جناح که شاعرش جمعی از جناحی ها هستن!

جناح شهر خشن,یک شهر آباد? ? ? ? ? ا هر جا که اچم ناچیت مزیاد
جناحی ها همه با فرهنگ و نک? ? ? ? اته ا منطقی معروفن و تک
جناح آینده ات روشن و خش بیت? ? ? ? دل بدخواهانت نخش بیت
خدایا حافظ شهر ما بش? ? ? ? ? ? ? ? که حافظ تموم کائنات تش

احتمالا خیلی ها نتونستن با ریتم مورد نظر خودم این شعر رو بخونن!!!
پنگلیشش رو هم میزارم:

janah shahre khashen,iak shahre abad? ? ? ? ? ? ? e har ja ke ochem nachit mezyad
janahiha hama ba farhang o nak? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ete e mantaghai maroofen o tak
janah ayandaot rooshano khash bit? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? dele badkhahanot nakhash bit
khodaia hafeze shahre ma besh? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ke hafeze tamoome kaenat tesh
 سپاس شده توسط armena ، tanha ، yousef_sh ، ترنم ، ekhlas
باتشکرازشعری که سرودین،ولی قالب شعرتون رو مشخص نکردین. قالب شعرتون شبیه مثنویه اما قافیه وردیف نداره(به جزبیت 3).
به نظرم اگه قالب شعرتون رو مشخص کنین،بهتربشه کلمات روانتخاب کرد.
 سپاس شده توسط pce
ایول به لهجه شیخانیت
فرهنگن و معروفن هرگز قافیه نمی شوند. زیرا اگر علامات و حروف اضافه آنرا حذف گنیم فرهنگ و معروف می ماند که هیچ وجه اشتراکی نخواهد داشت. فرهنگ با کلماتی چون نیرنگ و خدنگ و ... و معروف نیز با کلمات مصروف? و معطوف و ... همقافیه خواهد شد. میتوان از کتابهای فرهنگ قافیه و عروض و یا دیوان شاعرانی چون حافظ و سعدی قسمت پایانی ابیات (قافیه و ردیف) استفاده کرد. درهرصورت هروقت میبینم شخصی ذوق و قریحه شاعرانه دارد خوشحال می شوم . همچنین برای شما. آفرین
 سپاس شده توسط pce
قابل ذکر است برای آقا یا خانمی که فرهنگ و معروفن را قافیه دانسته اند : بعد از آن از کلمات نک و تک استفاده شده است. پس فرهنگ و معروف را همطراز یکدیگر قرار ندهید.
 سپاس شده توسط pce
به نظرم فقط همون بیت 3 مشکلش مشهودتره. وگرنه بقیه ابیات به نسبت خوبن.
یه نکته دیگه اینکه هر بیت قافیه جداگونه داره ولی از طرفی مثنوی نیست چون که مثنوی برای شعرهای طولانیه. راستش یادم نمیاد، شاید هم چنین قالبی نباشه که هر بیت قافیه جداگونه داشته باشه و ضمنش شعرش کوتاه باشه. (گرچه حس میکنم چنین چیزی رو قبلا دیدم ولی اطلاع دقیقی ندارم )
راستی بیت دوم هم راحت نیست خوندنش، احتمالا مشکل از وزن باشه. گرچه فرهنگ به صورت فرهنگن بنویسین، بهتر میشه ولی بازم زیاد دو مصرع به هم نمیخونه.

ولی در کل من که خوشم اومد، معنیش خوبه، حالا انتظار نداریم اینجا حتما یه شاعر بیاد بنویسه. من خودم بخوام بنویسم، نصف اینم نمیتونم بنویسم Smile
 سپاس شده توسط pce
ضمن تشکر از همه ی دوستانی که نظر دادند باید بگم که من در نظر داشتم اگه دیگران هم علاقه داشتن بیان و این شعر رو تغییر بدن یا ابیاتی بهش اضافه کنند.
در مورد ضعف های شعر هم امیدوارم بتونم اصلاحش کنم.به هر حال من هنوز با خیلی از قواعد شعر آشنایی ندارم.ولی امیدوارم با این علاقه ای که نسب به شعر دارم بتونم خیلی در این زمینه پیشرفت داشته باشم.
در مورد بیت دوم همونطور که دوستان در بالا اشاره کردند بهتر است به جای فرهنگ از فرهنگن استفاده بشه.
البته من خودم میتونم این شعر رو روون بخونم Smile
 سپاس شده توسط ekhlas

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان