رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا جامعه ی جناح آماده ی مسئولیت پذیری در نهاد نچندان بزرگی مانند شهرداری نباشد؟
گزینه قوی تصدی شهرداری آینده جناح مهندس حاتمی. این خبریست که چند روزیست سر زبانها افتاده است.

اما از تمام مناظر اگر این تصمیم درستی باشد، تنها سوالاتی در ذهن این جانب آمد، که نه تنها شورای شهر را زیر سوال نمیبرد، بلکه ارتباط چندانی با شورای شهر ندارد و بیشتر مخاطب آن جامعه ماست. پس امیدوارم عده ای دچار کج فهمی و مسائل بعدی آن نشوند. و با احترام به نظر اعضای شورا بر اینکه هر شهرداری برای آینده جناح انتخاب شود، حتما به مصلحت و دوراندیشی این گروه 5 نفره بوده است و برای ما شاید واضح نباشد.

اکنون سوال اینجاست که آیا جامعه جناح چندین شهردار بالقوه تا به حال پرورش نداده است؟ بحث ما در سطح شهردار جناح است نه کلانشهر پس وسعت و کارها و هزینه و دخل آن همگی در مقیاس شهر جناح است که اصلا کلان نیست. و صریحتر آنکه آیا جناح پتانسیل پرورش چند شهردار توانمند برای خودش هم ندارد؟ یا حقیقت چیز دیگریست؟
فرض را بر این میداریم که آقای مهندس حاتمی گزینه ای قادر و توانمند و به تمام معنا شایسته شهرداری جناح باشد و در آن شکی نیست. اما آیا ما فردی را در شهر خودمان مناسب سمت شهرداری به اندازه شهری 7000 نفری سراغ نداریم؟ یا نه چنین کسانی هستند ولی بنا به دلایلی از انتخاب آن صرف نظر کرده ایم.

بحث این نیست که شهردار باید بومی باشد، نه خیر. اینکه شهرداری توانمند و غیربومی انتخاب شود هیچ اشکالی ندارد، اما باید دلیل عدم انتخاب شهردار بومی هم بدانیم و البته موجه و قانع کننده باشد.

ضمنا شهرداری یک نمونه است که چند روزیست پیرامون آن بحث میشود، وگرنه روی حرفهای من به پست های بالاتر هم میرسد. یعنی توقعاتمان باید در چه سطحی باشد و آیا جناح زمینه رویش این افراد را دارد یا خیر؟ شهرداری تنها مثال واضحیست که میتوان با مصداق در مورد آن مباحثه کرد

شهرداری جناح چندان وسعتی ندارد و یک مجموعه با تعداد محدودی کارمند و محدوده کوچکی چون شهر جناح است که نیازمند مدیریت آنچنانی نیست. با فرض پذیرش این موضوع، آیا جامعه، از مدارس گرفته تا محیط شهر چنین پتانسیلی نداشته که حداقل بتواند چنین افرادی را تربیت کند؟ از نظر من با وضعیت مطلوب اقتصادی مردم شهر جناح و امکانات متناسب، انتظار داشتن چندین شهردار بالقوه خیلی انتظار اندکیست و ما باید کمی دیدمان وسیعتر باشد و باید خیلی از پست های بالاتر حتی در سطوح استان نیز توسط همشهریانمان مدیریت میشد، شهرداری که دیگر جای خود دارد.

شاید بگویید خب این در حرف و ادعا سادست، ولی در عمل چنین چیزی واقعیت ندارد. اگر اینطور باشد که باید فاتحه جناح را خواند. و زندگی در جناح برای هر جوانی برابر با از دست رفتن استعدادهایش خواهد بود – و از نظر من در حال حاضر اوضاع آنقدر بحرانی نیست و بیشتر خودمان را دست کم گرفته ایم-.

شاید هم صحیح باشد که جوانان را به کوچ از این دیار تشویق کنیم، و شاید هم نه. در صورتی میتوانیم جوانان را در شهرمان نگه داریم که ثابت کنیم جناح چنین پتانسیلی را دارد. پس بیایید ثابت کنید.
راه اثبات هم بسیار ساده است ، که بتوانیم تعداد نفراتی شایسته برای تصدی پست شهردار جناح نام ببریم که آنها خود نیز مسئولیت این کار را بپذیرند. وگرنه ردیف کردن اسامی افراد شایسته اما گریزان از این پست که ما هم میدانیم.

شاید بگویید هستند افراد توانمند ولی خودشان قبول نمیکنند. این جواب اصلا پذیرفته نیست. چرا که پرورش جامعه برای تصدی پست شهرداری، شورا، مدیریت ادارات، تنها داشتن تحصیلات عالی و توانایی فنی و مدیریتی نیست. بلکه جامعه باید بتواند ذهنیت حس مسئولیت پذیری، خدمت به جامعه و نهراسیدن از حرفها و تخریب ها را در افراد توانمند خودش ایجاد کند. ما به چنین فردی توانمند میگوییم و توانایی فنی-مدیریتی لازم است اما کافی نیست.

پس پرورش تنها به معنی افراد تحصیل کرده و توانمند نیست. بلکه آمادگی افراد برای پذیریش مسئولیت ها با تمام سختی های آن است.

قبول داریم جامعه در مورد شهردار بومی گاهی تندروی می کند، و باعث بی انگیزگی برای افراد توانمند می شود، اما این طبیعت کار مدیریتیست و با جمیع این شرایط باید افراد بومی هم باشند که با قبول آن، این مسئولیت را بپذیرند، وگرنه یک جای کار در جامعه ما میلنگد. به دنبال جواب همین سوال هستم، کجای جامعه می لنگد؟ میتوان برطرف کرد، یا خیر و باید فاتحه آن را خواند؟

در پایان به انتخاب شورای شهر احترام گذاشته و از کارهای سازنده شهردار آینده حمایت خواهیم کرد، هر جا هم نقدی بود، بیان نقد سر جایش.
 سپاس شده توسط vahid ، yousef_sh ، farshid.ahmadi ، armena ، abdollah_abi ، sedaghat ، d.beckham ، abdollah_ahmadi ، pce
آقای رضایی ممنون از نظرتون.ولی به درد خودتون میخوره.حاتمی می آید و ما هم حمایتش میکنیممممممممممممممممم :72: :72: :93: :93: Big Grin Big Grin
 سپاس شده توسط صادق
janah e man تو از کجا میدونی ایشون آقای رضایی هستن!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 سپاس شده توسط صادق
شما همتون یاد دستپاک رو خواهید کرد.شک نکنید.
شک ندارم آقای رضایی هستش. :72:? ? ? ? ? ? آسمان حرف خنده دار هم بلدی :clap: دستپاک خدا کنه اونجا آبروی جناح نبره :93: :93:
با این موافقم که بعضیا آدما رو بی انگیزه میکنن، چون خودمم چنین چیزهایی رو تو جامعه دیدم. همین اخیرا کلاسهایی که برگزار کردیم، باز هم آدم رو بی انگیزه کردند ( و آدم پیش خودش فکر میکنه چرا بیام و به خودم زحمت بدم ) و مثالهای بیشتری که گاها آدم میبینه و فکر میکنم جامعه جناح چند ساله شاید از نظر فرهنگی پیشرفتش کند شده و کسانی که به فکر تغییرن رو نا امید کرده.

با چند نفر که صحبت کردم هم یه حالتی بین ناامیدی نسبت به تغییر و اینکه شاید هم نه قابل تغییره اما زمان بر. چقدرش رو خدا میدونه.

برای همین باید سعی کنیم بعضی جاهای فرهنگمون رو اصلاح کنیم وگرنه خیلی ها مخصوصا جوانترها شاید فضا رو برای خودشون تنگ ببینن.

به هر حال جامعه میوه خودش رو میچینه، هر چی الان بکاره فردا روز برداشت میکنه. بخوایم فردا کم نیاریم و همچنان جناح به پیشرفت ادامه بده، از الان باید به فکر تغییر و اصلاح اساسی باشیم. خوشبختانه تو مدارس که تغییرات به نسبت خوب بوده، حالا میمونه جنبه عمومی جامعه که چقدر به فکر باشه و چقدر خودش رو به روز کنه.
 سپاس شده توسط d.beckham ، صادق ، armena ، abdollah_abi ، abdollah_ahmadi
نقل قول:آقای رضایی ممنون از نظرتون.ولی به درد خودتون میخوره.حاتمی می آید و ما هم حمایتش میکنیممممممممممممممممم :72: :72: :93: :93: Big Grin Big Grin
من رضایی که نیستم. شما که میگویید نظر من به درد خودم میخورد، اول اینکه معلوم است نظر بنده را نخواندید و نمیدانید و به اصل مطلب توجه نکرده اید. مطمئنا آقای مهندس حاتمی فردی باسابقه و توانمند هستند و به نظر من گزینه ای شایسته ( ولی کسی با نظر من شهردار را انتخاب نمیکند ). شما با این حرفتان باعث شدید دوست دیگری از آب گل آلود ماهی بگیرد. ولی خدمت به دوست عزیزی که گفتند
نقل قول:شما همتون یاد دستپاک رو خواهید کرد.شک نکنید.
جوابی نمیدهم و به سخنان آقای احمدی، رئیس شورای قبلی که آقای دست پاک را انتخاب کردند ارجاع میدهم.

منظور ما از توانمند ملاکهایی متفاوت تر از آن چیزیست که آسمان در نظر دارد. به هر حال هر کسی نظر شخصی خودش را دارد.

از همه اینها بگذریم. بحث چیز دیگریست و لطفا افکار خودتون رو به این مطلب تحمیل نکنید.
من خیلی خوشحالم که آقای مهندس حاتمی شهردار جناح شوند، ولی سوال من را دقیقتر بفهمید. سوال اینجاست چرا جامعه ما نتوانسته چندین شهردار بالقوه پرورش دهد؟ اینکه انتخاب نشده بحث دیگریست و اینجا برای من اصلا مهم نیست.
نه فقط در زمینه شهردار، بلکه هر زمینه ی دیگری. در اصل این موضوع که امروز شاید ما واقعا گزینه مناسبی برای شهرداری نداریم ( و شاید داشته باشیم و نمیدانیم ) تلنگریست که به دنبال نقطه ضعف جامعه خود باشیم که نتوانسته چنین افرادی را تربیت کند. باز همان سوال قبلی، کجای جامعه ما می لنگد؟
janahe man با این طرز فکرت شعور خودت و همفکراتو نشون میدی.به جای کارآگاه بازی و تهمت زدن به این و اون که این متن رو نوشته بیا و نقد برش وارد کن.هرکی نوشته خیلی خوب نوشته و بهش دست مریزاد باید گفت.
این خوبه حالا هرکی در برخلاف میل شما نوشت میشه رضایی و از اون طرف هرکی در جهت میل شما نوشت مدنی نیست!!!خیلی جالبه!!! من هم میگم که شما مدنی هستی؟؟؟ و اینم میگم مطمئن هستم شما مدنی هستی!
خواست مردم جناح اومدن بومی ها و حداقل خودمونی های منطقه بر روی کاره.حالا شهرداری که ما خودمون میتونیم انتخابش کنیم دودستی تقدیم میکنیم.اونم که چی؟؟که آقای مدنی با این شخص جوره و دستشون تو یه کاسست.
کار هم نداریم که چقدر به مردم خیانت کرده باشه.
حاتمی که هیچ.صدتا مثل حاتمی هم بیاد دلش به حال ما نسوخته.اینجوریه میشه که همه چی توجناح موجوده ولی میره از شهر خودش میاره.چون دلش به حال ما نسوخته .دلش به حال خودش و همشهریاش سوخته.
در این بین یکی مثل رضایی میاد روشنگری میکنه به جای اینکه به منافع مردم بچسبن بیشتر به یک غریبه میچسبن و بیشتر ازش حمایت میکنن.بعد وقتی رضایی میگه بهترین مصالح توی جناح داریم چرا این آقا میره از جاهای دیگه و از شهر خودش میاره؟ جواب چیه؟؟ منافع مردم ولش کن! همینکه رضایی باهاش مخالفه کافیه!!
این میشه که کوچه ای به اون شکل زشت میان آسفالت میکنن و به به و چه چه هم میکنن و و چندتا لامپ که همش ده ملیون هم نمیشه میگیم به به عجب شهرداری!
واقعا هم عجب شهرداری بود!! Smile
معادله خیلی ساده ایی هست و لازم نیست که به این و آن ربطش بدیم, یک خودانتقادی خیلی مفید و راهگشا. چرا جناح که بگفته ناظران در سطح منطقه مثل اصفهان و یزد (ازنظر سطح عمومی سواد و مدارک تحصیلی) در کل کشور هست, آمادگی معرفی یک شهردار بومی قوی و مدیر نداشته باشه؟

در وصف اشخاص و تعریف و تمجیدها نباید پاازحد فراتر گذاشت. آقای مهندس حاتمی بالاخره شخصی امتحان پس داده و شناخته شده هست که از فوت و فن کار با نهادهای مرکز استان و کشور را بلد هست در عین حال کسی منکر انتقاداتی هم نیست اگر به ایشان وارد باشه. البته باید مرز انتقاد رو از تخریب و بهانه گیری جدا کرد.
دوره, دوره ی آزمون و خطا نیست و دولت آقای دکتر روحانی هم مصداقی از چنین حرفی هست که در آن سعی شده قوی ترین و باسابقه ترین افراد انتخاب بشن و افرادی که بالاخره دارای سابقه کمتر یا کارنامه ضعیفتری هستن به رده های پایینتر کشیده بشن.

قطعا هیچکسی منکر ارجحیت گزینه های بومی بر گزینه های غیربومی نیست. خیلی ساده و قابل درک هم هست. ولی در شرایط حال حاضر وقتی که جا داره ما شخصیتهایی برای قبول مسئولیت داشته باشیم, احساس نمیشه چنین موقعیتی فراهمه. اگر هست دوستان پیشنهادات رو مطرح کنند شاید همین جا مجرایی شد برای تغییر در دیدگاه شورا و بحث در مورد توانایی های این افراد بومی که در نظر دارند.
 سپاس شده توسط vahid ، janah e man ، abdollah_ahmadi ، pce ، armena ، mohammad_p

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان