رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحث در مورد رشته مهندسی کامپیوتر و برق + موضوعات مرتبط با آن
این تاپیک به درخواست کاربر kaka ایجاد کردم تا در مورد رشته مهندسی کامپیوتر ( نرم افزار - سخت افزار )، مهندسی برق و مسائل پیرامونش صحبت کنیم. هر کی اطلاعات دقیقی داره اینجا بذاره تا بقیه استفاده کنند.

با توجه به اینکه این رشته تعداد دانشجویان زیادی در شهر جناح و منطقه دارد و توسط مشاوران این رشته ها درست تفهیم نشده است، سعی میکنیم بیشتر در پاسخ به سوالات رایج این منطقه تلاش کنیم و در این باره مطلب بنویسیم.

امیدواریم این تاپیک هم برای کسانی که قصد ورود به دانشگاه و یا هنرستان فنی و حرفه ای دارند مفید باشه و هم برای کسانی که دانشجوی این رشته هستند و چندان با این رشته آشنا نیستند.
پاسخ
 سپاس شده توسط kaka ، d.beckham ، armena ، abdollah_ahmadi
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستان
بعد ازین که این تاپیک رو دیدم گفتم به عنوان یکی از دانشجویان رشته کامپیوتر(ترم سه) اطلاعاتی درباره ی این رشته در اختیار کاربران قرار بدم.(رشته ای که خیلی از افراد منطقه دید خیلی ساده و بعضا ابتدایی نسبت به آن دارند.یادمه وقتی در این رشته قبول شدم چند نفر به من میگفتند چرا این رشته رو انتخاب کردم.یا جملاتی مثل این جمله که یکی از دوستان گفتند.کامپیوتر که همه بلد هستند.ولی واقعا چنین تصوری واقعا اشتباه است.خوب شد همچین تاپیکی ایجاد شده تا خیلی ها با این رشته آَنا شوند.فقط همین را بگویم که زمین تا آسمان میان آنچه دانشجویان این رشته میخوانند با آن چیزی که خیلی ها تصور میکنند فاصله هست.
مطالب زیادی در مورد این رشته هست که یکی از دانشجویان دانشگاه تهران خیلی خوب در مورد این رشته توضیح دادند که اینجا براتون میزارم(مطالب دیگری هست که بعدا میزارم):

نرم افزار

مهندسان کامپيوتر در بخش نرم افزار به توليد، راه اندازي و نگهداري کاربردهاي نرم افزاري با کمک فناوريها و مهارتهاي علوم کامپيوتر مي پردازند. برخي زمينه هاي کاري و تحقيقاتي دانش آموختگان اين رشته به شرح زير است:

? ? توليد سيستم‌هاي نرم‌افزاري براي حيطه‌هاي مختلف صنعتي، تجاري و علمي
? ? مديريت پروژه‌هاي توليد سيستم‌هاي نرم‌افزاري
? ? طراحي و بهينه‌سازي پايگاه‌هاي داده
? ? ايجاد سازوکارهاي امنيتي در سيستم‌ها
? ? طراحي و پياده‌سازي پروتکل هاي شبکه‌هاي کامپيوتري منظور برقراري ارتباط سريع، مطمئن و امن
? ? مهندسي اينترنت، طراحي و پياده سازي موتورهاي جستجو در وب و نرم‌افزارهاي مبتني بر وب
? ? طراحي و پياده سازي سيستمهاي عامل، و سيستمهاي توامان سخت افزار و نرم افزار

دانشجويان در دوره کارشناسي 141 واحد درسي را مي­گذرانند.واحدهاي درسي در رشته مهندسي کامپيوتر گرايش­هاي نرم افزار و سخت افزار الاخصوص در دوره کارشناسي بسيار شبيه هم بوده تا جايي که اختلاف اين دو گرايش تنها در حدود 20 واحد درسي است. از دروس تخصصي گرايش نرم­افزارمي توان به مهندسي نرم­افزار، پايگاه داده، مهندسي اينترنت، هوش مصنوعي، نظريه زبان­ها و ... اشاره کرد.

سخت افزار

بخش مهندسي کامپيوتر - سخت‌افزار - در زمينه توليد روشها و ابزارهاي طراحي مدارهاي ديجيتال، فعاليت مي­کند. فعاليت هاي ديگر اين گرايش نيز که در زمينه هاي تحقيقات بر روي پروتکل هاي چند رسانه اي و باس هاي استاندارد بوده از جايگاه بالايي برخوردار مي باشد. همچنين تحقيقات به روزي در زمينه متدهاي طراحي FPGA ها در اين بخش در جريان است. مهندسان کامپيوتر سخت‌افزار در سطح کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا در زمينه‌هاي زير فعاليت مي کنند:

? ? ابزار CAD براي طراحي و ساخت مدارهاي ديجيتال
? ? زبانهاي توصيف سخت افزار در سطوح مختلف و تدوين روشهاي طراحي، شبيه‌سازي و سنتز
? ? برنامه‌هاي تست و توليد تست و آزمون‌پذيري مدارهاي ديجيتال
? ? استفاده زبانهاي سخت افزاري براي بررسي مدارها از نظر استفاده توان، قابليت اطمينان و سرعت
? ? فشرده‌سازي تصوير، پردازش سيگنال‌هاي ويديويي
? ? طراحي و ساخت پروتکل‌هاي چندرسانه‌اي و استانداردهاي مربوطه به آن
? ? پژوهش‌هايي در جهت ساخت پروسسورهاي شبکه و پروتکل‌هاي آن
? ? روشهاي ساخت مدارهاي توان پايين

از آنجايي که دانشجويان در اين گرايش آماده طراحي مدارهاي الکترونيکي مي شوند، دروس تخصصي آنها تا حدود زيادي مشابه دروس رشته مهندسي برق گرايش الکترونيک است. از دروس تخصصي آن مي توان الکترونيک2، الکترونيک ديجيتال، طراحي مدارهاي مجتمع در ابعاد خيلي بزرگ، موضوعات پيشرفته در سخت افزار، طراحي مدارهاي واسط و ... را نام برد.

دو گرايش نرم­ افزار و سخت­افزار در مقطع کارشناسي بيش از آن که درس هاي اختصاصي داشته باشند درس هاي مشترک زيادي دارند، بخشي از آنها عبارتند از: مباني کامپيوتر و برنامه سازي، برنامه نويسي پيشرفته، ساختمان گسسته، ساختمان داده، مدار منطقي، مدار الکتريکي1، الکترونيک1، طراحي الگوريتم، ميکروپروسسور، معماري کامپيوتر، سيستم عامل، آمار و احتمال مهندسي، رياضيات مهندسي، شبکه هاي کامپيوتري و ...

در کل نمي توان تفاوت زيادي در مقطع کارشناسي بين نرم­ افزار و سخت افزار قائل شد(حدود 20 واحد اختلاف) چرا که دانشجويان هر گرايش با داشتن حق انتخاب در دروس اختياري(که در حدود 15 واحد است) در صورت علاقه مي توانند دروس اختصاصي گرايش ديگر را بگذرانند. تفاوت ها در مقطع کارشناسي ارشد بسيار زياد شده تا جايي که به ندرت مي توان دروس مشترک بين اين دو گرايش پيدا کرد.

دانشجوياني که وارد رشته مهندسي کامپوتر مي­شوند بايد پيش زمينه رياضي قوي، الاخصوص در رياضيات گسسته و آمار و احتمال داشته باشند.

در نهايت يک پيشنهاد دوستانه: اگر در دانشگاه به دنبال رفاه و آسايش مي گرديد و از تکاليف و پروژه هاي درسي پي در پي واهمه داريد، بهتر است دور اين رشته خط بکشيد.

پاسخ
 سپاس شده توسط kaka ، vahid ، armena ، abdollah_ahmadi ، mohammad_p
چند تا نکته خلاصه وار بد نیست بگم : ( الان که کل مطلب رو نوشتم میبینم چندان هم خلاصه نیست )
شما در رشته مهندسی کامپیوتر در مورد نرم افزارهای کاربردی هیچ آموزشی نخواهید دید. (مگر یک واحد از بین 140 واحد به نام آز کامپیوتر ). پس انتظار نداشته باشید مهندس کامپیوتر مثلا Word یا فتوشاپ را بهتر از شما بلد باشد. بله Word چیزی است که همه بلد هستند ولی دقیقا این چیزیست که در دانشگاه به دانشجویان این رشته آموزش داده نمیشود. در عوض نحوه تولید نرم افزار ، چه نرم افزارهای کاربردی مانند چیزهایی که روی لپ تاپ یا دسکتاپ خود دارید و چه نرم افزارهای تحت وب ( همین سایت جناح آنلاین خود یک نرم افزار تحت وب است ) و چه نرم افزارهای سازمانی و دولتی همگی توسط مهندسین کامپیوتر یا بهتر بگویم مهندسین برنامه نویسی کامپیوتر طراحی و اجرا شده است.
در بحث سخت افزار شاید اکثر ما بدانیم که منظور چیست. و بیشتر نقطه ابهام در بخش نرم افزار است.

تازه برای دانشجویان مهندسی کامپیوتر پیشنهادم این است که حتما یک یا چند زمینه تخصصی برای خود داشته باشند. چرا که با وارد شدن به این رشته آنقدر زمینه های مختلف برای یادگیری و به تبع آن داشتن مزیت در بازار کار، زیاد است که واقعا امکان تسلط بر روی 10 درصد موضوعات موجود هم نیست. خود من اوایل در مورد خیلی از موارد زیر مطالعه میکردم که فهمیدم بخوام در این همه زمینه تسلط داشته باشم امکان پذیر نیست و آخرش 100 چیز در حد الفبا خواهم دونست. مواردی که در زیر اسم برده ام خودش خیلی خیلی کلیه و با وارد شدن به آن خواهید دید باید چه اندازه ابزار های مختلف را کنار هم یادبگیرید تا فقط در یک زمینه تخصص پیدا کنید ( کار ساده ای نیست ). تازه فقط ابزار نیست، ریاضیاتی فکر کردن هم پیشنیاز همه این موارد است.

مثلا از جمله زمینه هایی که شاید هر دانشجوی کامپیوتر به آن علاقه داشته باشد :
سخت افزار و معماری کامپیوتر
پردازش تصویر و گفتار ( یکی از پیچیده ترین زمینه ها که بیشتر در حد دکترا است )
برنامه نویسی نرم افزارهای کاربردی ( هر نرم افزاری که در کامپیوتر دارید )
برنامه نویسی موبایل ( یکی از زمینه های جدید و البته پرطرفدار - از برنامه نویسی برای جاوا گرفته تا سیستم عامل های اندروید، آی او اس و ویندوز فون و... )
برنامه نویسی تحت وب و طراحی وبسایت های متنوع ( که خود دنیایی دارد و خیلی کلی گفتم . مجموعه ای از فریم ورک ها، زبان های برنامه نویسی جاوااسکریپت، پی اچ پی، اچ تی ام ال و... )
گرافیک و برنامه نویسی گرافیکی ( گرچه با رشته هنری گرافیکی اشتراک دارد، اما بیشتر بخش های مهندسی و برنامه نویسی آن )
بازی سازی ( به مورد قبل شباهت دارد اما تفاوت هایی دارد که شاید آن را به رشته ای جداگانه تبدیل کند )
برنامه نویسی سازمانی ( بیشتر مربوط به نرم افزارهای بزرگ دولتی مانند نرم افزارهای بانکی است )
دیتابیس ( مکمل برنامه نویسی سازمانی - در وب هم در اندازه کوچکتر وجود دارد )
برنامه نویسی سیستم ( این زمینه در ایران کمتر اهمیت دارد، ولی برای شرکتهای بزرگ سخت افزاری اساسی است )
هک و نفوذ
امنیت ( که کاری بسیار تخصصی است با داشتن دانش بالا و حرفه ای بودن در این زمینه برابر با پول پارو کردن است )
روباتیک ( در کنار پردازش تصویر )
و...

توصیه : سعی کنید علاوه بر داشتن دانش کلی در مورد مواردی که در بالا گفته شد، یکی دو زمینه تخصصی که بیشتر علاقه دارید انتخاب کنید و در آن حرفه ای باشید. به دنبال این نباشید کدام زمینه پرطرفدارتر است، مهم چیزی است که شما دوست دارید وگرنه انگیزه لازم برای حرفه ای شدن رو نخواهید داشت. مثلا با اینکه طراحی وب بسیار پرطرفدار و البته پردرآمد است، اما من علاقه ی چندانی ندارم، پس نباید به خاطر درآمد و پرطرفدار بودنش خودم رو مجبور کنم برم به این سمت. در عوض زمینه های دیگه اگر حرفه ای باشید به همان اندازه درآمد خواهید داشت

توجه : اینکه گفته میشود همه کامپیوتر بلدن، میخواهم بدانم این همه ای که گفته میشود کدام یک از موارد بالا را در حد ابتدایی حتی بلدن؟ در موارد بالا هیچ اسمی از بلد بودن فتوشاپ و ورد و نصب ویندوز و... نیست. چون اصلا کار مهندس کامپیوتر یادگیری نرم افزار نیست. این چیزی است که کاربر معمولی کامپیوتر باید بلد باشد نه مهندس کامپیوتر!

شما در هر کدام از زمینه های فوق حرفه ای باشید، نیازی نیست خودتان جویای کار باشید، چون بقیه از زمین و هوا دنبال شما خواهند بود. این شعار نیست، اگر حرفه ای باشید
اصلا هر کی در این زمینه ها حرفه ای بود، پروژه از کارفرما میگیرم شما انجام بدید، حالا هر چقدر خودم گرفتم از کارفرما، چندمیلیون ماهی به شما میدم ( بدون اغراق ) بدون اینکه خودم کاری انجام بدم، خوبه؟ مطمئنا کسی که حرفه ای باشه نمیاد ماهی چند میلیون رو قبول کنه، پس شما هم دنبال استخدامی نباشید. مشکل ما بیکاری نیست، مشکل ما اینه کاربلد کم داریم و انتظار داریم به کارنابلد بودنمان پول بدهند!
پاسخ
 سپاس شده توسط d.beckham ، armena ، abdollah_ahmadi ، محمد جباری ، mohammad_p
پس که اینطور.میشه در مورد کارش هم توضیح بدین؟
شما سخت افزارین یا نرم افزار؟
بیاین توضیح بدین مثلا شماها تو دانشگاهتون چه پروژه ای بهتون میدهند.
پاسخ
اوه وحید من اینا نمیدونم چیه.اسمشونو شنیدم ولی واقعا نمیدونم چیه.اینطور که شما دو نفر تعریف کردید همه از سال بعد میرن کامپیوتر Smile
ما به داشتن دانشجویانی مثل شما افتخار میکنیم.اگه لطف کنید اطلاعات بیشتری در اختیار بزارین.مثلا این که سخت افزار بهتره یا نرم افزار.
موفق باشید.
پاسخ
(۲۹ام مهر ۱۳۹۲، ۲۱:۳۱)kaka link نوشته: پس که اینطور.میشه در مورد کارش هم توضیح بدین؟
من خودم نرم افزار هستم. برخی از دانشگاهها از سال سوم گرایششون مشخص میشه، ولی ما از همون اول گرایشمون مشخصه.
تمام زمینه های بالا که گفتم به همون اسم، کار براش وجود داره.
کار به صورت استخدامی ( در ایران ) چندان حرفه ای نیست مگر برای سازمان ها و پژوهشکده های تخصصی. وگرنه کارها زیاد حرفه ای نیست. ولی استخدامی در اکثر شرکت های خارجی کاملا تخصصی است.
اما در ایران کار به صورت پروژه ای بسیار بهتر است. فرض کنید شما مثلا در زمینه پردازش تصویر حرفه ای باشید. اونوقت پروژه های نظامی خیلی زیادی برای انجام وجود داره که معمولا درآمد هایی دارد که شاید با میلیون نتوان بیان کرد. ولی اصولا به این صورت است که شما باید چند نمونه کار عالی داشته باشید و این باعث میشود که رزومه شما قوی باشد و بر آن اساس پروژه های بیشتری برای انجام به شما محول خواهد شد. و معمولا در قالب گروهی و شرکتی انجام میشود.

ما در دانشگاه فعلا اکثر پروژه ها پروژه های درسی است و پروژه کارشناسی فعلا مونده تا انجام بدیم. من ترم 5 هستم که سه ترم اول مهندسی پزشکی بودم ( پس این رو منها کن ) و یک ترم کامپیوتر رو تموم کردم ( و جاوا رو در حد نسبتا خوبی بلدم ) و انتظار نداشته باشید تو ترم اول خیلی پروژه انجام داده باشم. ولی خب کسانی که مدت بیشتری دانشجوی این رشته بودن و تا الان دیگه روی یک زمینه خوب تسلط پیدا کردن از همکلاسی ها و دوستان پروژه انجام میدن ( حتی برخی تو دوره دانشجویی میلیونی کار میکنند ) ولی خب معمولا درس اجازه نمیده پروژه غیردرسی انجام بدی. ولی خب الان درسهایی مثل برنامه نویسی سیستم و گرافیک کامپیوتر و... هم داریم که هنوز پروژه اصلی ( معمولا میگن پروژه پایان ترم ) رو مشخص نکردند ولی ریز پروژه هایی رو مشخص کردند. مثلا برای برنامه نویسی سیستم قراره چند تا نرم افزار خودمون پسوردش رو دور بزنیم و کرکش کنیم ( مثل همون کرک نرم افزار ولی خودمون همون کرکرهاش رو بسازیم )
البته یکی از اساتید یک پروژه غیردرسی در زمینه گرافیک قراره بهم محول کنه ( به گفته استاد در راه خدا برای دانشگاه انجام بده ). حالا ببینیم در توانمون هست یا نه Smile

نقل قول:اوه وحید من اینا نمیدونم چیه.اسمشونو شنیدم ولی واقعا نمیدونم چیه.اینطور که شما دو نفر تعریف کردید همه از سال بعد میرن کامپیوتر Smile
نیست که الان کم میرن کامپیوتر Smile . ولی این دلیلی برای رفتن به کامپیوتر نیست، چون گفتم باید تو یکی از زمینه های فوق حرفه ای بشی نه فقط بدونی.
مشابه همین برای تمامی رشته ها وجود داره. مهمه رشته ای که میخوای بری خوب خوب بشناسی. یکی از دیگر رشته هایی که اطلاع دارم مهندسی برق است که زمینه های خیلی زیادی داره ( کسی سوال داشت بگه توضیح بدم ). برخی از استادای کاربلد دانشکده برق دانشگامون علاوه بر حقوقی که میگیرن، پروژههای بیرون دانشگاه رو هم انجام میدن که اغلب صحبت از میلیارد هست که به کمک دانشجویان دکترا انجام میدن. ( در اصل دانشجویان دکترا انجام میدن اونا نظارت میکنن Smile )
پاسخ
نقل قول:اگه لطف کنید اطلاعات بیشتری در اختیار بزارین.مثلا این که سخت افزار بهتره یا نرم افزار.
هر دو خوبن، هیچ کدوم بهتر نیست. به علاقه طرف بستگی داره. گفتم که دنبال پرطرفدارترین نباشید. ببینید کدوم خودتون علاقه دارید.
ولی از نظر طرفدار نرم افزار پرطرفدار تره، ولی خب که چی؟ یعنی بریم نرم افزار؟ خیر.
با اینکه در ایران کار در زمینه نرم افزار بیشتره، خب مهندسینش هم بیشتره، کار برای سخت افزار کمتره، مهندسین و در نتیجه رقبا هم کمترن. عرضه و تقاضا که میگن همینه، به نسبت کار، کاردان داشته باشی، هیچ مشکلی پیش نمیاد. ( گرچه تو ایران چندان تعادلی نداره )
پاسخ
یا خدا.من برای قوی شدن در این زمینه ها باید چه کاری انجام بدم؟منو با انگیزه کردی Smile
آقای جباری منتظر جواب شما هم هستم.
پاسخ
سلام
من تخصصی در زمینه کامپیوتر ندارم ولی میدونم خیلی گسترده هست و راحت میشه کار کرد و پول در اورد
یه روز در یه دفتر هواپیمایی بودم یک اقا اومد که بعدا متوجه شدم طراح سایت هست(کارش ساخت وب سایت هست) و دقیقا نیگفت اگر فلان قابلیت رو در سایت بخواین یا فلان طراحی اینقدر به هزینه اضاف میشه...نکته جالبش این بود که فکر میکردم هزینش کمه! ولی چیزی حدود 500 تا
600 هزار تومان در میومد.حالا این تازه یه شرکت بود...شما حساب کنید برا چنتا شرکت سایت طراحی میکنه...خیلی راحت میشه در این رشته پول در اورد....فقط باید کار بلد باشی...وگرنه مدرک داشته باشی و علم نداشته باشی باید بشینی سر چهار راه فیلم بفروشیا!!!!
گفته باشم بهت? Smile
پاسخ
 سپاس شده توسط abdollah_ahmadi
(۲۹ام مهر ۱۳۹۲، ۲۱:۳۱)kaka link نوشته: پس که اینطور.میشه در مورد کارش هم توضیح بدین؟
بعد از نوشتن مطلب و خوندنش متوجه شدم این نوشته یک نظر شخصیه و بقیه هیچ استفاده ای نمیبرن.واسه همین نوشتمو واستون پیغام خصوصی کردم.
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان