رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک سوال >>> آیا قاچاق سوخت حلال است یا حرام ؟
به نظر شما آیا قاچاق سوخت حلال است یا حرام ؟ و آیا با این کار موافق هستید یا مخالف ؟

لطفا نظرات خود را با دلیل بیان کنید .
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid
حلال و حرام که مسئله دینی میشه و متخصص خودشو میخواد. ولی میتوانیم بگوییم کار درستی است یا خیر؟ قانونی است یا خیر؟

مسلما کار غیرقانونی است و نادرست.
دلیل شاید نتونم کامل دلیل بیارم ولی کاری که غیرقانونی شده باید ببینیم دلیل غیرقانونی شدنش چیست؟ قاچاق به اقتصاد کشور ضربه میزند پس کار درستی نیست.
البته در شرایط تحریم باید ببینیم این به نفع اقتصاد کشور هست یا خیر. چون برخی ادعا دارند دولت در شرایط تحریم موافق این کار بوده ( ولی ظاهر خوبی نداشته قانونی شود )، ممکن است برای یک دوره خاص درست باشد!

بحث به نظرم کاملا اقتصادی است.
پاسخ
 سپاس شده توسط farshid.ahmadi
(۳ام دى ۱۳۹۲، ۴:۱۹)وحید link نوشته: البته در شرایط تحریم باید ببینیم این به نفع اقتصاد کشور هست یا خیر. چون برخی ادعا دارند دولت در شرایط تحریم موافق این کار بوده ( ولی ظاهر خوبی نداشته قانونی شود )، ممکن است برای یک دوره خاص درست باشد!

به نظرم بعضی از اشخاص به اشتباه می گویند که در شرایط تحریم اگر قاچاق سوخت شود ارز وارد کشور خواهد شد ولی این یک فکر بسیار اشتباهی است . زیرا بهای یک لیتر نفت و گازوییلی که ما پرداخت می کنیم خیلی کمتر از چیزی است که آن نرخ پای دولت می شیند . یعنی دولت گازوییل لیتری دو سه هزار می خرد (با ارز ) و به مردم میفروشد لیتری 150 تومان میدهد این یعنی سوپسیت . خالا چطور است که یک لیتر گازوییل با ارز خریداری شود که ارزش آن دو سه هزار تومن است و لیتری 150? تومان به? مردم بفروش? رسد و مردم قاچاق کنند تا ارز وارد کشور شود آن هم به ارزش ربع قیمت ؟ راستی اگر این کار (قاچاق) به نفع کشور بود چرا این کار غیر قانونی است ؟

یک بار? از علما و روحانیون محترم شهر پرسیدم که آیا قاچاق سوخت حلال است یا حرام ؟ گفت با این اوضاع کار و اقتصاد ما نمیتوانیم بگوییم که حلال است یا حرام . نمیدانم تعریف درستی از حلال یا حرام شنیده باشم ولی اگر این طور که من از تعریف حلال و حرام شنیده ام قاچاق سوخت حرام می شود ! چرا ؟ کار حرام در یک تعریف بسیار کوچک یعنی کاری که ضرر داشته باشد . واقعا علما و روحانیون عزیز نمیدانند که این کار بسیار ضرر دارد ؟ بگذارید من بگویم از سری ضرر های این کار :
1. مرگ و میر بیش از 50 در اثر برخورد با ماشین گازوییلی یا واژگون شدن یا ...
2. ریخته شدن گازوییل در سطح دریا و همچنین جاده ها که مشکلات زیادی بوجود اورده است
3.کامیون ها سوخت ندارند ... مینی بوس ها سوخت ندارند .... امتناع شرکت های تولیدی از فرستادن تولیداتشان به استان هرمزگان به علت نبود سوخت برای کامیون داران
4. از بین رفتن امنیت جاده ها
5.گران شدن قیمت حمل بار به علت کمبود ماشین های سنگین
6.ترک تحصیل دانش اموزان و روی اوردن به این کار یا روی اوردن دانش آموزان? و دانش جویان فارغ التحصیل به این کار !!!
7. صف های طویل در جایگاه های سوخت
8 و و و و هزاران و ......
آیا با این همه اوضاع تاسف بار کار قاچاق حلال است ؟ یا با آن ضرر هایی که به اقتصاد کشور زده می شود و عملا? سوپسیت من و شما روانه آن سوی آب ها شود ... آیا درنگ لازم است که بگویید حرام است ؟؟؟
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جباری ، vahid ، mohammad_p
همونطور که گفتم "بحث به نظرم کاملا اقتصادی است." و شما اشتباها از علما و روحانیون پرسیدین. از یک اقتصاد دان بپرسید بهتر است.

ارز دلار و درهمی که وارد کشور میشود، با اینکه مقدار کمی است ولی نسبت به وارد نشدن صفر دلار شاید بهتر باشد. گرچه از نظر دولت، وگرنه از نظر من منابع طبیعی نباید به این ارزانی از دست برود.
نقل قول:راستی اگر این کار (قاچاق) به نفع کشور بود چرا این کار غیر قانونی است ؟
این رو که توضیح دادم . قاچاق به کشور ضرر میزند و مسلما غیر قانونی است. تنها بحثی که پیش آمده شاید برهه فعلی باشد. وگرنه در کل کار غیرقانونی و نادرستی است، و از نظر من حتی در شرایط تحریم هم کار نادرستی است و به کشور ضرر میزند.

ولی جای سوال اینجاست که وقتی دولت آن طور که باید جلوگیری نمیکند، شاید این ذهنیت پیش آید که شاید دولت زیاد هم ناراضی نیست.

اینهایی که میگم به نوعی از دید دولت دیدن است. وگرنه اگر سوالتون نظر شخصی باشه، که از نظر من کاری کاملا اشتباه است. قاچاق در هر کالایی غیر قانونی است و دلیل اینکه سوال به "آیا قاچاق سوخت حلال است یا حرام ؟ " محدود شده را نمیدانم. میتوانست سوال جامع تر باشد وگرنه قاچاق گازوییل، سیگار ( به جز قاچاقش که غیرقانونیه، خودش هم ضرر داره ولی قانونیه ) و... همگی ضررهایی که گفتید را دارد و گاها آدمهایی بیشتری در این راه تلف میشوند.
پاسخ
وقتی جوانان هیچ کاری پیدا نکنند که بتونن خرج خانوادشون رو بدن دیگه حرام و حلالی وجود ندارد و ضرر اقتصادی وارد بر کشور معنایی نداره.اگر اشتغال زایی بشه و حقوقی داده بشه که بشه خرج خانواده رو داد خیلیها دست به قاچاق نمی زنند.
پاسخ
(۴ام دى ۱۳۹۲، ۲۱:۴۲)kaka link نوشته: وقتی جوانان هیچ کاری پیدا نکنند که بتونن خرج خانوادشون رو بدن دیگه حرام و حلالی وجود ندارد و ضرر اقتصادی وارد بر کشور معنایی نداره.اگر اشتغال زایی بشه و حقوقی داده بشه که بشه خرج خانواده رو داد خیلیها دست به قاچاق نمی زنند.
واقعا فکر می کنید کار نیست? :-\
من که اصلا قبول نمی کنم ، من میگم کار هست ، کمر نیست . چطور است که این همه افغانی و بلوچ ترک و شمالی کارهای عمرانی جناح انجام میدهند ولی جناحی ها بیکارند ؟ اگه از کارهای عمرانی بزنیم ، فرصت سرمایه گذاری هست ، فرصت دبیری شدن هست ، چطور است که که این همه میوه فروش و ماهی فروش غریبه هست ولی جای جناحی ها تقریبا خالی است ؟ یک مکانیک خبره وجود نداره مردم مجبورن برای تعمیر باید برن کوخرد یا لار؟ یا نقاش و صافکار؟ با این همه مراکز فنی و حرفه ای موجود کسی حاظر به دریافت دریافت مهارت با مدرک نمی باشد . این ها همش فقط به خاطر قاچاق است ... به خاطری که قاچاق سریعا به پول میرسند ولی حیف که ............? .? چرا در اداره ها و بانک ها بیشتر از نیمی غیر جناحی ها تشکیل داده اند ؟
پاسخ
 سپاس شده توسط vahid
نقل قول:وقتی جوانان هیچ کاری پیدا نکنند که بتونن خرج خانوادشون رو بدن دیگه حرام و حلالی وجود ندارد و ضرر اقتصادی وارد بر کشور معنایی نداره.اگر اشتغال زایی بشه و حقوقی داده بشه که بشه خرج خانواده رو داد خیلیها دست به قاچاق نمی زنند.
باید جاهای دیگر رو ببینید که چطور کار میکنند. منطقه خودمان چون اوضاع معیشت خوب است، کار و درآمد معنای متفاوتی پیدا کرده.
کار که هست، و اگر تو شهر خودمون نیست باید آدم بره دنبال کار جاهای دیگه. این بهانه ی درستی نیست که بگیم کار نیست، پس طرف بره دزدی کنه هم خوبه!

آسیب های اجتماعی و جانی این کار نادرست، چه کسی پاسخگو است؟
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم وبه نستعین
با اینکه برای پاسخ دادن دیر است و وقت زیادی تلف شده است ولی بنده ی حقیر نظر خود را میگویم
بنده کاری به حلال و حرام بودن این شغل ندارم و تا آنجایی که مطلع هستم شیخ محمدی بزرگوار وعزیز این کار حرام دانسته اند...
کلا قاچاق باید ریشه کن بشود و آثار آن میتواند بسیار زیان بار و خطرناک باشد.
از آ نجاییکه قاچاق به خصوص قاچاق سوخت دارای پول فراوان می باشد و یکی ار آرزوی انسان ها در سن جوانی و نوجوانی پولدار شدن میباشد و برای رسیدن به آن هرکاری لازم باشد انجام می دهند پس مطمئنا این شغل پر در آمد میتواند شغلی برای جوانان باشدو اکپر جوانان ترک تحصیل کرده و به این شغل خطرناک روی می آورند و اینجاست که دیگه جناح به جامعی بی فرهنگ و بی دانش تبدیل می شود مانند سایر جاهایی که قاچاق می کنند .
خداوند مارا مورد رحمت خویش قرار بدهد انشاءالله
ومن الله توفیق
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان