کد خبر : 2318
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 خرداد 1393 - 14:03

سنگ مصورجناح در زیرتلی ازخاک – اخطاری جدی برای دوست داران آثارباستانی شهر جناح

سنگ مصورجناح در زیرتلی ازخاک – اخطاری جدی برای دوست داران آثارباستانی شهر جناح

چند روز پیش در حالی که از? مقابل موزه رد میشدم و بر طبق عادت همیشگی سرمو به طرف جای سنگ مصور برمیگردونم تا ببینم سنگ سرجاش هست یا نه با صحنه ای روبه رو شدم که شوکه شدم! به هر زحمتی بود رفتم خونه دوربینمو برداشتم و برگشتم ازش عکس گرفتم!حالا خودتون ببینین چه

چند روز پیش در حالی که از? مقابل موزه رد میشدم و بر طبق عادت همیشگی سرمو به طرف جای سنگ مصور برمیگردونم تا ببینم سنگ سرجاش هست یا نه با صحنه ای روبه رو شدم که شوکه شدم!
به هر زحمتی بود رفتم خونه دوربینمو برداشتم و برگشتم ازش عکس گرفتم!حالا خودتون ببینین چه خبره!
عکس اول:

اینم عکس دوم:

مطمئنا موقع جمع کردن این خاکا با برس که خاکا رو جمع نمیکنن که،با بیل جمع میکنن!و حالا کی میخواد بهشون بگه که نقشه هاش خراب میشه؟!
گفتم اخطاری جدی هستش چون آثار باستانی یکی یکی دارن تخریب میشن و از بین میرن و ما فقط بلدیم از مسئولین گله کنیم که فلان کارو نمیکنن و ما هیچی نداریم و مسئولا هم فقط بلدن بهونه بیارن و بگن بودجه نیست! اونقدر هم فرهنگش جا نیفتاده که طرف بفهمه که بابا این آثار باستانی واسه شما و بچه های شماست،اگه حتی شما نمیخواینشم حق ندارین خاک بریزین روش یا خط بندازین روش!مگه این یه چیز شخصیه که هرکاری دلتون میخواد انجام میدیدن؟!یه تیکه اش که کلا شیکسته!
امیدوارم وقتی که میفهمیم دیر نشده باشه!

*یه نکته راجب عکس گرفتن اینکه عکس رو از داخل ماشین گرفتم چون اجازه ی پیاده شدن بهم ندادن!
البته اصرار کردم،اما برادرم گفت هنوز فرهنگش جا نیفتاده چندتا فضول بهت متلک میندازن!
البته که برای من مهم نبود!اما چون قبلا برام اتفاق افتاده بود و از این بی فرهنگی ها دیده بودم ترجیح دادم حرف برادرمو گوش بدم و بحث نکنم و این به منزله ی کوتاه اومدن از حق طبیعی نیست!

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 15 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱۵
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
d.beckham یکشنبه , ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۵

عَجَــبااا !!!!? :۰۲۱:
تازه یه بارم کلی بحث شد روش!!
چند عکس از دید من و دوربینم! -سری سوم (همراه با یک عکس از سنگ مصور جناح)

اصن شاید بهتر باشه ببرنش تو موزه زیر یه سقف!! اینجا جلو موزه کسی نگاش نمیکنه و هر روز هم داره صدمه میبینه !! حداقل سالم بمونه …
ترنم،مرسی ک میبینی و میگی : ) شاید بالاخره مورد توجه قرار بگبره.

ترنم یکشنبه , ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۲۰
اصن شاید بهتر باشه ببرنش تو موزه زیر یه سقف!!

آره،منم خیلی موافقم!حداقل ضربه نمیخوره اینجوری!با آقای مدان(احمد پذیرا) صحبت میکردم میگفتن که یه تیکه نبوده از اول،دوتا تیکه بوده!حالا نمیدونم دقیق اون یکی کجاست؟!داخل موزه؟یا اون اطراف ؟ و یا هم بار گران بوده و رفته!!
راستی جناب کریستو راجب قدمتش آقای مدان میگفتن برمیگرده به ۲۵ هزار سال قبل میلاد!
باتوجه به مطالعاتی که در گذشته در بحرین داشتن اینو میگفتن!

ترنم،مرسی ک میبینی و میگی : ) شاید بالاخره مورد توجه قرار بگبره.

خواهش میکنم!:)
شاید!امیدوارم واسه برادرزاده ی کوچولوم که پستونک به دهن با تعجب به مونیتور چشم دوخته و نمیدونه چی به چیه یه چیزی بمونه که بعدا بشه بردش و بهش نشون داد!نه مثل قلعه جناح که فقط یه دونه عکس بهمون نشون دادن و همش گفتن که جناح قلعه داشته ها،ولی خرابش کردن! وقتی خودش نیست عکسش به چه درد میخوره؟!

d.beckham یکشنبه , ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۱۷
 راجب قدمتش آقای مدان میگفتن برمیگرده به ۲۵ هزار سال قبل میلاد!

:-\
اگه اینطور باشه که دیگه واجبه حفظ کردنش 🙂
ایشالا برادر زادت بشه مدافع حفظ آثار باستانی/تاریخی 🙂

مثل قلعه جناح که فقط یه دونه عکس بهمون نشون دادن و همش گفتن که جناح قلعه داشته ها،ولی خرابش کردن! وقتی خودش نیست عکسش به چه درد میخوره؟!

من ک عکس درست حسابی هم ازش ندیدم? :-X
یه پیشنهاد، شما ک تاپیکای عکس میزنی و ظاهرا عکسهای خوبی هم در دسترس داری ب نظرم بد نیست یه تاپیک بزنی با موضوع آثار تاریخی و قدیمی جناح
البته اگه ب نظرتون لازمه…
من ک علاقه مندم :- )

جمسي ته بحرين یکشنبه , ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۵۵

غربیها چه قد زحمت اکشن تا از ا چیزها حفاظت بکنن و ما همش خراب اکنن با خون سرد < راست که اشگت مسلمون گهی فکر چیزی نیکن

ترنم دوشنبه , ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱:۰۶
ایشالا برادر زادت بشه مدافع حفظ آثار باستانی/تاریخی :)

همین که حداقل? یاد بگیره تخریب نکنه کلامو میندازم آسمون!عطای مدافع? شدن? ایشون رو? دیگه به لقایش بخشیدم!( یعنی تخریب نکنه،مدافع شدن پیشکش برادرزاده جان!) 🙂

یه پیشنهاد، شما ک تاپیکای عکس میزنی و ظاهرا عکسهای خوبی هم در دسترس داری ب نظرم بد نیست یه تاپیک بزنی با موضوع آثار تاریخی و قدیمی جناح
البته اگه ب نظرتون لازمه...
من ک علاقه مندم :- )

الان کمی مشغولم!اما ان شالله در فرصت های بعدی حتما! یه همچین طرحهایی? توی ذهن خودمم هست که باید واسه مقایسه کردن و یه جورایی مستند کردنش عکاسی کنم،مثل? لینک پایین که مربوط به “گنجینه ی دیگری از عکس های قدیمی _سری دوم(تشریح یک عکس قدیمی) “هستش!
http://www.janahonline.ir/index.php?topic=2932.0
کلا ممنون از نظرتون!اگه انتقادی یا پیشنهادی بود بگین حتما!

من ک عکس درست حسابی هم ازش ندیدم? :-X

عکسی که به عنوان عکس معروف قلعه ازش یاد میکنن اینه!
عکس قلعه:

d.beckham دوشنبه , ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۴:۰۸
... ان شالله در فرصت های بعدی حتما! یه همچین طرحهایی? توی ذهن خودمم هست که باید واسه مقایسه کردن و یه جورایی مستند کردنش عکاسی کنم...

خیلی هم خوب، پس منتظریم… : )
همین دیگه، فعلا نظری ندارم ;D . نظرها معمولا ب دنبال مباحث و اتفاقات توی سایت ب وجود میاد : )
ممنون بابت عکس قلعه

vahid دوشنبه , ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۵

اینجا و در خیلی از موارد دیگر ما از مسئولین انتظار پاسخگویی داریم و انتقادهامون بیشتر به سمت مسئولین هست.
این بار هم صد البته نقد ما نسبت به مسئولین است و انتظار پاسخگویی یا حد اقل عکس العملی مناسب داریم، اما با دیدن چنین کارهایی از طرف برخی از مردم، نا امید کننده است.
تا جامعه همیشه منتظر مسئولی یا دیگری برای نظم دادن به امور باشد و خودش از نظم فراری باشد، به کجا خواهیم رسید؟ یعنی اگر جلو این کار را بگیرند ولی احساس مسئولیت در جامعه ایجاد نشود، کافیست؟ من که اینطور فکر نمیکنم.

این برای من جای سوال بوده و هست که چرا مردم اینقدر نسبت به منافع و منابع عامه بی تفاوت شدند؟

d.beckham سه شنبه , ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۰:۱۱
تا جامعه همیشه منتظر مسئولی یا دیگری برای نظم دادن به امور باشد و خودش از نظم فراری باشد، به کجا خواهیم رسید؟ یعنی اگر جلو این کار را بگیرند ولی احساس مسئولیت در جامعه ایجاد نشود، کافیست؟ من که اینطور فکر نمیکنم.

منم موافقم تا خودمون نخواهیم و رعایت نکنیم هر چقدر هم ک مسئولین ب فکر باشن فایده ای نداره، در اکثر موارد و نگرانی های توی یه جامعه اینجوریه و باید خودمون مردم بخواهیم تا اقدامات مسئولین کارساز باشه .
ولی برای این سنگ بهترین کاری که میشه کرد از دست مسئولین بر میاد و اینه که ببرن داخل موزه و باتوجه به اینکه جلو موزه قرار داره هزینه و وسایل عجیب غریبی 🙂 هم نمیخواد برا انتقالش… پس امیدواریم هرچه زودتر اقدام کنند.

این برای من جای سوال بوده و هست که چرا مردم اینقدر نسبت به منافع و منابع عامه بی تفاوت شدند؟

ب نظرم یکی از دلایلش? شرایط زندگیه که اخیرا برا خیلیا سخت تر شده و این عده بیشتر نگران مسائل زندگیشون هستن. اگه از این دسته بگذریم دلیل دومش (بازم ب نظر من) اینه ک خیلیا ب اندازه کافی آگاهی ندارن و یا میدونن ولی براشون اهمیت نداره (!!!) ک شاید اگه یه حساسیتی در جامعه بوجود بیاد این مشکل کمی حل شود .

hamedjanah سه شنبه , ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۹:۲۸

سلام و خسته نباشید خدمت شما. راجع به این مسئله مهم به نظرم باید مطلب خیلی بهتری مینوشتید این مطلب شما حرف رو میرسونه ولی از نظر نگارشی و گزارش نویسی و همه چیز ایراد داره

ترنم سه شنبه , ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۹
سلام و خسته نباشید خدمت شما. راجع به این مسئله مهم به نظرم باید مطلب خیلی بهتری مینوشتید این مطلب شما حرف رو میرسونه ولی از نظر نگارشی و گزارش نویسی و همه چیز ایراد داره

سلام!
راستش? این نحوه ی نوشتن عادی خودمه!!ترجیح میدم از همین نوع نوشتن واسه انتقال مطالبم استفاده کنم چون معتقدم اگه بخوای واسه انتقال مطالب به مخاطبت دنبال کلمات و قواعد بگردی از موضوع اصلی دور میشی!البته نه اینکه یاد نگیرم،ولی من هدفم گزارش نویسی نبود!
اینکه میگین مشکل داره خوب درست میگین!
ولی هدف من باخبر کردن کسایی بود که براشون سرنوشت سنگ مصور مهم بود!
در آخر اینم بگم که همش حرف مهم نیست،مهم عملمونه!
باید بیشتر از حرف،پیگیر بود!

hamedjanah چهارشنبه , ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۴:۰۶

نظر شما درباره نوشتنتون درست ولی این سایت از کل استان بازدید کننده داره و اینجور مطلبی درخور شأن فرهنگ جناح نیست حالا از ما گفتن بود بقیش به خودتون ربط داره

d.beckham یکشنبه , ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۴:۳۲

امروز ک با موتور داشتم رد می شدم متوجه شدم ک سنگ رو برداشتن و خوشحال شدم 😐 باید برده باشن داخل موزه دیگه ؟
کسی اطلاعی داره ک کجا بردن و یا کی برده … ؟

ترنم یکشنبه , ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۷:۲۱
امروز ک با موتور داشتم رد می شدم متوجه شدم ک سنگ رو برداشتن و خوشحال شدم :| باید برده باشن داخل موزه دیگه ؟
کسی اطلاعی داره ک کجا بردن و یا کی برده ... ؟

ممنون از خبری که دادین،خیلی خوشحال شدم!

احتمالا سنگ رو بردن داخل موزه!
چون با توجه به پیگیری هایی که شد(از طریق شورا و مسئول موزه پیگیری کردیم!)،علاوه بر انتقال سنگ به داخل موزه تصمیم بر انتقال سنگ به داخل یک مکان سقف دار مثل تالار موزه شد!
اینجوری نه خط خطی میشد و نه بارون بهش آسیب میزد!

فقط خودم اول برم ببینم مطمئن بشم،بعدبه شما هم خبر میدم!

ترنم یکشنبه , ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۱

جناب کریستو پیگیری شد،حرفتون درسته!
مسئول موزه گفت سنگ رو به داخل موزه منتقل کردن!

d.beckham دوشنبه , ۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۶:۲۶
جناب کریستو پیگیری شد،حرفتون درسته!
مسءول موزه گفت سنگ رو به داخل موزه منتقل کردن!

خیلی هم عالی، بالاخره انجام شد…
ممنون از پیگیریتون

نظرات بسته شده است.