رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اولین شماره نشریه کامپیوتری دریچه، نشریه دانشگاه آزاد اسلامی جناح منتشر شد.
#1
یک سال و نیم است که از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی شهر جناح می گذرد. اولین رشته ای که دانشجو پذیرفت، رشته کامپیوتر در مقطع کاردانی بود. از ترم دوم پذیرش در رشته عمران در مقطع کاردانی آغاز شد. و الان نیز تنها دراین دو رشته دانشجو می پذیرد.
دانشجویان رشته کامپیوتر این دانشگاه پس از گذراندن ترم سوم، نشریه ای را در زمینه رشته ی خود در دی ماه ( 1388 ) منتشر کردند. این نشریه موضوعاتی را در زمینه کامپیوتر ( نرم افزار و سخت افزار) و موبایل در اولین شماره خود گنجانده و با اینکه این نشریه که برای مجله شدن راه زیادی در پیش دارد، دارای نواقص زیادی است ولی در بدو امر نمی توان انتظار بیش از این داشت. در ادامه کمی بیشتر بررسی می کنیم.
شماره نخست این نشریه، در 8 صفحه ،تمام رنگی و رایگان بوده و آن طور که گفته می شود در تیراژ حدود 500 عدد چاپ شده است.( در صورت اشتباه بودن این عدد تصحیح خواهد شد ) به دلیل رنگی بودن تمام صفحات هزینه چاپ آن بالا رفته و در شماره های بعد که به احتمال زیاد ، رایگان عرضه نخواهد شد، استقبال خوبی را از طرف مردم پیش بینی نمی کنیم که البته با تصمیماتی که در این زمینه خواهند گرفت، مطمئنا این اتفاق نخواهد افتاد.
به نظر من با اینکه باید صبر کنیم تا ببینیم در شمارگان آینده چه تغییراتی برای بهبود ایجاد خواهند کرد، اما بد نیست، از همین جا به بررسی آن بپردازیم تا هر چه سریعتر به مطلوب شدن نشریه بینجامد.

و اما بررسی مختصر این نشریه :

ویژگی های مثبت : رنگی بودن - گرافیک خوب - تایپ مناسب - رنگ بندی - ترتیب و موضوعات مطرح شده - مختصر نویسی - دارای مقدمه ی مناسب و...

اما ویژگی های منفی : قیمت بالای آن در شمارگان بعدی ( ره دلیل رنگی بودن چاپ و استفاده از کاغذ مرغوب )
- صفحات کم
- ذکر نشدن منبع مطالب ، زیرا یکی از ویژگی های حرفه ای شدن در هر کاری ذکر منبع و رعایت حقوق کپی رایت می باشد. ( مخصوصا کامپیوتری ها بیشتر باید با زمینه ی حقوق کپی رایت آشنا باشند )
- باید اکثر مطالب نوشته ی دست خود نویسندگان نشریه باشد که اینگونه نیست.
- طیف مخاطبین نشریه محدود است.
و...

باز هم تکرار می کنم که، این نکاتی که مطرح شد، به این دلیل بود که واقعا موفقیت این نشریه ما را خوشحال می کند و دوست نداریم ببینیم مانند خیلی از نشریه ها پس از دو سه شماره چاپ آن متوقف شود. و برای همین من هم از این راه فکر می کنم هر چند ناچیز، اما در بقای آن کمکی کرده باشم.

و در آخر دو پیشنهاد :
موضوع نشریه به کامپیوتر خلاصه نشود و در هر دو زمینه کامپیوتر و عمران ارائه گردد ( یعنی نشریه دانشگاه باشد نه نشریه انجمن کامپیوتر ) و این صد در صد ، البته از نظر من جالب تر خواهد شد.
و اگر من باشم، الکترونیک و رباتیک را هم می گنجاندم، ولی خب، این موضوع با موضوع نشریه چندان نسبتی هم ندارد و قبول دارم پیشنهاد به جایی نیست.

همچنین کسانی که دوست دارند نظرات، و سوالات خود را برای این نشریه بفرستند می توانند به این آدرس ایمیل کنند: Aej.Daricheh@gmail.com
#2
من هم با انتقادات و پیشنهاداتت موافقم.
نقل قول:اگر من باشم، الکترونیک و رباتیک را هم می گنجاندم
بله راست میگی .پایین مطلب هایی که با این موضوع هستند هم باید بنویسند سفارشی برا آقا وحید.اصلا اگه من بودم یه نشریه مخصوص برات می زدم(ولی این کارو نمی کنم چون ورشکست میشم)? Big Grin ;D Big Grin ;D
خوب از شوخی که بگذریم من هم می خوام نظرمو اعلام کنم:
اولا به دانشگاه جناح تبریک میگم و کارشون رو تحسین میکنم.
ثانیا مطالبی در مورد فوتوشاپ و آموزش ترفند های فوتوشاپ رو به طور واضح و کامل ارایه می دادند(البته نه کپی شده از اینترنت چون تو مطالب اینترنتی کامل توضیح نمیدن)
با تشکر
سفید برفی
#3
با سلام

از بس نظر دادن سخته خيرتمون نميشه نظري بديم ;D ;D ;D ;D ;D ;D

جناب شيخنا الاستاد وحيد دام ظله نظري دادند به تاپيك خودشون . به هر حال نظرشون بسيار خوب بود . من ميخوام بگم كه وقتي شيخ ما خودش به رباتيك بسيار علاقه داشت در وبسايت خودش انجمن كوچكي بوجود مي آورد تا اگه هيچكس نباشه خودش به تنهايي بتونه مطلب بزاره .? :o :o :o :o :o :o :o :o :o

حكايت شيخ ما بسيار عبرت آموزه . شيخنا الاستاد عبرت بگيرند و همينطور بقيه . :-* :-* :-*

شايد پاسخ اين باشه كه داوطلب نداره . ولي تو دانشگاه . خرجي رو دستشون بزارن داوطلب داره اين گرايش و رشته؟ ???
#4
نقل قول:شايد پاسخ اين باشه كه داوطلب نداره . ولي تو دانشگاه . خرجي رو دستشون بزارن داوطلب داره اين گرايش و رشته؟
اگه منظورت الکترونیک و... ، طرفدار داره، ولی به نظر من دانشگاه آزاد جناح پتانسیل لازم از هر نظر برای این کار رو نداره. دانشگاه آزاد بندر لنگه تازه تونسته یه کارایی در این زمینه انجام بده که قبلا تو سایت مطلبش رو گذاشتم:
خب. لطف کنید در مورد این نشریه بیشتر نظراتتون رو بگین و ول کنید اون دو کلمه ای که گفتم و پشیمون شدم از گفتنش.
نقل قول:ما خودش به رباتيك بسيار علاقه داشت در وبسايت خودش انجمن كوچكي بوجود مي آورد تا اگه هيچكس نباشه خودش به تنهايي بتونه مطلب بزاره .
اینو که نه. ولی در این زمینه یه فکرهایی دارم که هر وقت عملی شد می گم .
از این به بعد لطف کنید در مورد خود نشریه نظراتتون رو بگید. یه پیشنهاد دیگه که دارم اینه که : آگهی های تبلیغاتی جذب کنند و با قیمت مناسب براشون در مجله بگنجونن.
#5
نقل قول:خب. لطف کنید در مورد این نشریه بیشتر نظراتتون رو بگین و ول کنید اون دو کلمه ای که گفتم و پشیمون شدم از گفتنش.
چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟ >Sad ;D
خوب به نظر من گذاشتن جدول و معما های مرتبط هم میتونه به کیفیت مجله مانند سایر مجلات کمک کنه.و همینطور اعلام اسامی افرادی که به این معما ها و جداول پاسخ صحیح داده اند.(حالا جایزه نداشته باشه هم برای ابتدای کار اشکالی نداره).
همینطور داستان های مرتبط (ترجیحا از نوع علمی تخیلی).
البته نظر اصلی اینجانب این هست که مطالب این نشریه به قلم خود نویسندگان و دانشجویان باشد.
نظر دیگم هم اینه که یه صفحه رو اختصاص بدن به مردم که مطالب یا چیزای دیگشون که به قلم خودشون هست رو برای دانشگاه ارسال کنند و دانشگاه هم با ذکر اسم ارسال کننده مطلبشو چاپ کنند(البته اگه مناسب و خوب بود).

یه چیز بی ربط.(خطاب به مدیر سایت)میگما نظراتمون در مورد گسترش سایت رو کجا اعلام کنیم؟میخواستم بگم که قالب سایت رو عوض کن و مثلا یه قالب مناسب با فصل زمستان بذار(دلمون از این قالبه سیاه شد)البته یه کم شاد تر هم باشه? ?ok

جناب ابا عبدالله به قول خودمون توه ضرب پاتیل اگره! شما که اون دفعه داشتین از نگارش bayern munchen ایراد میگرفتید ،دست کمی از ایشون نداریدا ! 8) ;D :-\


#6
حالا همه جوگير شديم كي ازمون نظر خواسته؟

نشريه تخصصي و دانشجويي ضوابطي داره? ;D بهتره اگه ازمون نظري خواستن بگيم? Smile

من از تاپيكم خيلي راضيم . كوچكترين مشكل نگارشي نداره . فقط يه جا (( به )) به جمله نميخوره :-* :-* :-* :-*

#7
گفتم که بحث رو ادامه ندید و اگر نظری در این رابطه دارید، بفرمائید.
نقل قول:یه چیز بی ربط.(خطاب به مدیر سایت)میگما نظراتمون در مورد گسترش سایت رو کجا اعلام کنیم؟میخواستم بگم که قالب سایت رو عوض کن و مثلا یه قالب مناسب با فصل زمستان بذار(دلمون از این قالبه سیاه شد)البته یه کم شاد تر هم باشه? ?ok
اینجا جاش نیست که بپرسید، انجمن انتقادات و پیشنهادات هست و این سوال رو می تونستید پیغام خصوصی بفرستید.
نقل قول:حالا همه جوگير شديم كي ازمون نظر خواسته؟
خودشون از همه خواستن نظر بدن. دوما همیشه نباید منتظر باشیم تا اجازه بدن. شما که مثلا یه مجله ای رو می خری و پول بابتش می دی، این حق رو داری که نظرت رو بگی و بخوای که مثلا مجله اینطور باشه بهتره.
چون این تاپیک از موضوع اصلیش منحرف شده، قفل می شه و اگر کسی نظری داشت در بخش های دیگه مطرح کنه، چون اینجا بخش اخبار است .


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان